Tygodnie Comenius w świetlicy

Zaczęło się od…. Sekretnego Pudełka Comenius’a….

W poniedziałek 14 lutego w Naszej świetlicy pojawiło się tajemnicze pudełko z ukrytymi tajemniczymi kopertami. W tych kopertach ukryte były zadania do wykonania . Pani Anna Klismaik-Czech powiedziała nam co to jest Comenius,, że jest to program współpracy ze szkołami z Europy i opowiedziała
o krajach, które uczestniczą w naszym projekcie pt . „Mamo , tato skąd się wzięło nasze nazwisko?”. Wyszukaliśmy na mapie Polskę, Hiszpanię, Finlandię , Belgię i Włochy. Omówiliśmy charakterystyczną roślinność, występujące tam zwierzęta i poznaliśmy sąsiadujące kraje..

Nadszedł moment losowania zadań z pudła. Pierwszym zadaniem było uzyskanie informacji nt. wyglądu i kolorów flagi Hiszpanii. Informacje te uczestnicy odnajdywali w bibliotece. I drużyna w składzie Adrian Sikora II A i Kuba Łukacz II A, drużyna II Klaudia Wielek II A i Natalia Gradzik II A, drużyna III Ania Maciążek I B i Klaudia Sojka II A. Każda z drużyn losowała również źródło informacji : Internet lub zasoby książkowe.. Doskonale wykonane zadanie w postaci prac można podziwiać w naszej galerii Comenius’a –gazetce ściennej przy świetlicy.

Dzień drugi i trzeci przyniosły kolejne zadania. Z pomocą Pani Krystyny Sabudy uczestnicy poznawali potrawy charakterystyczne dla Hiszpanii, ich składniki i sposoby przygotowania. Następnie uczestnicy wykonali z plasteliny talerze z potrawami - och wyglądały smakowicie. Najsmaczniej wyglądały potrawy wykonane przez Adama Mazurczyka I B , Wiktorię Pampuch, II B, Ewelinę Sojkę II B i Aleksandrę Baranowską II B

Dzień czwarty…. Ach co za dzień! Pani Katarzyna Żołna pomogła uczestnikom pokonać zadanie geograficzno-polityczne…brzmi dosyć skomplikowanie. Uczestnicy mieli za zadanie zlokalizować na mapie Europy Hiszpanię i na jej bazie stworzyć plakat promujący wyjazd do Hiszpanii..

Dzień piąty był podsumowaniem całego tygodnia. Odbył się quiz wiedzy nt. Hiszpanii. Uczniowie losowali pytania i odpowiadali na nie!!!


 

Z CYKLU COMENIUS W ŚWIETLICY…

ŁOJCE I STARZIKI NA ŁOBROZKACH W NASZYCH ROMKACH

SYNKI I DZIOŁCHY PRZYNIEŚLI NA TYN PROGRAM EUROPEJSKI COMENIUS DO ŚWIETLICY ŁOBROZKI NA KIERYCH SOM ŁOJCE I STARZIKI …. A ŻE BAJZEL SIE ZROBIŁ TO
BAJTLOM I RECHTORKOM Z NASZYJ ŚWIETLICY KIEREGOŚ DNIA PRZINSZŁA IDEA CO BY WYRYCHTOWAĆ I POFARBIĆ ROMKI NA TE STARE ŁOBROZKI. DO WYRYCHTOWANIO ROMEK TRZA NOM BYŁO NUDLI… NO I ŁOBROZKÓW. WIELA TYCH ROMEK DZIOŁCHY I SYNKI WYRYCHTOWALI , A RECHTORY FARBILI I FARBILI I NIE AINLASFARBOM INO SZPRAJEM. TERA MOŻECIE OBOCZYĆ NA WIERCHU KOLE ŚWIETLICY WYSZTIGLOWANO TABULA Z TYMI ROMKAMI I ŁOBROZKAMI.


TYGODNIE COMENIUS’a II

FINLANDIANADSZEDŁ KOLEJNY TYDZIEŃ I TAJEMNICZE PUDŁO COMENIUSA ZOSTAŁO OTWARTE….

W NIM UKRYTE BYŁY ZADANIA ZWIĄZANE Z FINLANDIĄ, NASZYM KRAJEM PARTNERSKIM.

PIERWSZEGO DNIA Z POMOCĄ PANI MGR KRYSTYNY SABUDY OBNALEŹLIŚMY FINLANDIĘ NA MAPIE EUROPY I POZNALIŚMY KRAJE SĄSIADUJĄCE Z TYM UROCZYM MIEJSCEM.

PIERWSZE ZADANIE BYŁO MISJĄ –NALEŻAŁO DOWIEDZIEĆ SIĘ JAK WYGLĄDA FLAGA FINLANDII .

W TYM CELU UDALIŚMY SIĘ DO BIBLIOTEKI MULTIMEDIALNEJ. PANI MGR MAŁGORZATA KACZYŃSKA POMOGŁA NAM W REALIZACJI ZADANIA, WIĘC MIELIŚMY POTRZEBNE INFORMACJE BY WYKONAĆ MISJĘ!

KOLEJNE DNI TYGODNIA FINLANDII TO PRZEDE WSZYSTKIM ZDOBYWANIE WIEDZY NA TEMAT FAUNY
I FLORY TEGO PIĘKNEGO KRAJU.. POZNALIŚMY ZWIERZĘTA I ROŚLINNOŚĆ Z POMOCĄ PANI MGR KATARZYNY ŻOŁNY. TERAZ WIEMY JAK WYGLĄDA
I CZYM SIĘ ŻYWI ROSOMAK, CZAPLA CZY LIS POLARNY.

DNIA CZWARTEGO BYŁO WIELKIE GOTOWANIE….. ŚWIETLICA ZAMIENIAŁA SIĘ W CENTRUM KULINARNE!!!

GOTOWALIŚMY POTRAWY KUCHNI FIŃSKIEJ W AKOMPANIAMENCIE FIŃSKIEJ MUZYKI FOLKOWEJ , ACH SMAKOWICIE WYGLĄDAŁY. PALCE LIZAĆ!!! POD OKIEM PANI MGR ANNY KLIMSIAK-CZECH PRZYGOTOWALIŚMY CHARAKTERYSTYCZNE POTRAWY FIŃSKIE W POSTACI PLAKATÓW-MENU, ORAZ PLASTELINOWYCH DAŃ, KTÓRE WRAZ Z INNYMI PRACAMI Z CAŁEGO TYGODNIA MOŻECIE PODZIWIAC W NASZEJ ŚWIETLICOWEJ GALERII.

A KOLEJNYM KRAJEM BĘDZIE….. TO MAŁA ZAGADKA…. KRAJ MAKARONOWEJ PRZYGODY I SŁONECZNEGO WYBRZEŻA… JUŻ WIECIE?

CZEKAJĄ NA WAS NOWE ZADANIA!!!

TRADYCJE WIELKANOCNE W POLSCE

WEDŁUG UCZNIÓW ZE ŚWIETLICY


PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT WIELKANOCNYCH BYŁY WIDOCZNE RÓWNIEŻ W NASZEJ ŚWIETLICY.UCZNIOWIE Z POMOCĄ PANI MGR KRYSTYNY SABUDY I KATARZYNY ŻOŁNY POSTANOWILI STWORZYĆ PROJEKTY POKAZUJĄCE SYMBOLE ŚWIĄT WIELKANOCNYCH W POLSCE I WYSŁAC JE WRAZ Z ŻYCZENIAMI DO NASZYCH SZKÓŁ PARTNERSKICH PROGRAMU COMENIUS. PANI ANNA KLIMSIAK-CZECH POMOGŁA UCZNIOM NAPISAĆ ŻYCZENIA ORAZ OPISAĆ SYMBOLE ŚWIĄT W JĘZYKU ANGIELSKIM.


WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH DLA WSZYSTKICH SZKÓŁ PARTNERSKICH PROGRAMU COMENIUS


TYGODNIE COMENIUS’a III

WŁOCHY

KOLEJNY TYDZIEŃ Z CYLKU COMENIUS W ŚWIETLICY BYŁ PEŁNY MAKARONOWYCH NIESPODZIANEK…. ZANIM POZNALIŚMY BOHATERA NASZEGO KOLEJNEGO TYGODNIA Z POMOCĄ PANI MGR ANNY KLIMSIAK-CZECH PRZYPOMNIELIŚMY SOBIE WSZYSTKIE INFORMACJE NT. HISZPANII I FINLANDII. PANI ANNA CZECH PRZEZ ZAGADKI POMOGŁA NAM ODGADNĄĆ JAKI KRAJ JEST BOHATEREM-WŁOCHY. ODSZUKALIŚMY WŁOCHY NA MAPIE I POZNALIŚMY SĄSIADÓW TEGO UROCZEGO KRAJU. ZNAMY JUŻ STOLICĘ -RZYM I POTRAFIMY WYMIENIĆ ZNANYCH LUDZI , KTÓRZY POCHODZĄ Z TEGO KRAJU LUB SĄ SILNIE ZWIĄZANI Z JEGO HISTORIĄ. PANI MGR KRYSTYNA SOBUDA POMOGŁA NAM ODSZUKAĆ W INTERNECIE INFROMACJI NT. FLAGI TEGO PAŃSTWA, A NASTĘPNIE WYKNALIŚMY MAKARONOWE FLAGI NA PODSTAWIE ZDOBYTEJ WIEDZY. KOLEJNEGO DNIA W SEKRETNYM PUDLE ZNALAZŁO SIĘ ZADANIE DOTYCZĄCE WYKONANIA POCZTÓWKI Z ELEMENTAMI FAUNY I FLORY WŁOCH. W TYM ZADANIU POMOGŁA NAM PANI MGR KATARZYNA ŻOŁNA. WYKONALIŚMY POCZTÓWKI Z JEŻOZWIERZAMI, ŻÓŁWIAMI CZY ORZESZNICĄ. CZY WIECIE Z JAKICH POTRAW SŁYNĄ WŁOCHY… NIE TYLKO Z PIZZY CZY SPAGHETTI, ALE TAKŻE Z PYSZNYCH SŁODKOŚCI JAK TORCIK ALLA SICILIANA. ..

JUŻ NIE MOŻEMY DOCZEKAĆ SIĘ KOLEJNEGO TYGODNIA , KTÓREGO BOHATEREM BĘDZIE KRAJ GDZIE JĘZYKAMI URZĘDOWYMI SĄ FRANCUSKI, NIDERLANDZKI I NIEMIECKI A STOLICA TEGO KRAJU JEST STOLICĄ EUROPY I TO KRAJ SŁYNĄCY Z CZEKOLADY…

TYGODNIE COMENIUS’a IV

BELGIA- Czekoladowa fantazja

Ostatnim krajem , który gościł w naszej świetlicy była Belgia… a zaczęło się bardzo słodko Pani mgr Krystyna Sabuda i mgr Anna Klimsiak-Czech pomogły nam odszukać w Internecie i encyklopedii informacje nt. tego kraju. Nie mówiąc wiele postawiły na stolikach roztopioną czekoladę i papier… no i wtedy wyjawiły zadanie… każdy z nas miał namalować czekoladą tak wiele ile udało mu się zapamiętać o Belgii. Z kolorowej czekolady stworzyliśmy flagę, charakterystyczne potrawy frytki i małże, no i ogromne tabliczki czekolady. Pod koniec zajęć mogliśmy to wszystko zjeść! Z pewnością był to najsłodszy kraj naszego projektuSP 6 Tychy


Webmaster