Sprawozdanie z wyjazdu Pani Dyrektor mgr Ewy Kołodziej oraz Pani mgr Anny Klimsiak-Czech do szkoły hiszpańskiej w dniach 14-19 listopada 2010r. Wizyta w Hiszpanii była pierwszą z pięciu zaplanowanych w ramach realizacji naszego projektu. Szkoła, która nas gościła, to C.E.I.P. Bilingual w El Alamo położona ok. 20 km od centrum Madrytu. Podczas wizyty został ułożony plan działania w ramach projektu oraz przydzielono zadania dla każdej ze szkół. Do sukcesów spotkania możemy zaliczyć fakt, iż logo stworzone pod okiem Pani mgr Justyny Biskup-Naumienko zostało jednogłośnie wybrane logiem naszego projektu! Oto relacja z wyjazdu:


Spotkania z nauczycielami z Finlandii, Belgii, Włoch i Hiszpanii umożliwiły nam poznanie systemów edukacji w ich krajach, organizacji roku szkolnego czy metod nauczania. Miałyśmy przyjemność obserwacji prowadzonych lekcji, rozmowy z uczniami i uczestniczenia w życiu szkoły. Miłą niespodzianką były występy uczniów: taniec flamenco i koncert nowoczesnego flamenco wraz z poczęstunkiem - charakterystycznymi potrawami regionu. Nie lada zaskoczeniem były pierogi ruskie wśród dań z Ekwadoru! Okazało się, iż w samej miejscowości El Alamo mieszka kilka polskich rodzin, których dzieci uczęszczają do tejże szkoły. Miejscowość El Alamo to typowa podmiejska ostoja dla mieszkańców - spokojna i przyjazna. Szkołę tworzą trzy budynki i osobna stołówka z częścią przedszkolną.


Poza pracą nad strukturą i przebiegiem projektu miałyśmy możliwość zwiedzenia Madrytu - zamku królewskiego, katedry, Muzeum Prado i wielu fantastycznych miejsc takich jak stadion Real Madryt. W towarzystwie nauczycieli szkoły C.E.I.P. Bilingual wybraliśmy się na wycieczkę to Toledo oraz historycznej miejscowości nieopodal El Alamo - Navalcarnero (relacjonowała mgr Anna Klimsiak-Czech).


Spotkanie projektowe w FinlandiiW dniach 16-20 maja Pani Dyrektor Ewa Kołodziej wraz z dwoma nauczycielkami mgr Moniką Sobiegraj oraz mgr Anną Klimsiak-Czech udały się w północne rejony Europy do pięknej Finlandii. Miało tam miejsce drugie spotkanie projektowe nauczycieli ze szkół, które razem z naszą „szósteczką” uczestniczą w projekcie Comenius. Szkoła z Evijarvi, miejscowości znajdującej się ok. 400 km na północ od stolicy kraju Helsinek, pełniła rolę gospodarza spotkania. Uczniowie i nauczyciele tamtejszej szkoły zgotowali swoim gościom niezwykle ciepłe przyjęcie, ujęli wszystkich serdecznością, otwartością oraz spokojem i opanowaniem. Goście mieli możliwość uczestniczenia w powitalnej akademii, gdzie uczniowie zaprezentowali się w piosenkach, grze na instrumentach oraz pokazach akrobatycznych. Uczestniczyli również w lekcjach wszystkich klas, rozmawiając uczniami i nauczycielami, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami. Zaskoczeniem okazała się skala ocen od 4 do 10 (jak Wam się podoba ocena 9+ ?).

W trakcie codziennych spotkań z delegacjami wszystkich szkół partnerskich zostały omówione działania zrealizowane przez poszczególne szkoły w okresie od listopada ubiegłego roku do maja tego roku. Prezentacja naszej szkoły zaczęła się od wyświetlenia filmu „Witaj Finlandio”, przygotowanego przez klasy IV-VI. Każda klasa w inny sposób powitała szkołę fińską. Uczniowie naszej szkoły świetnie się bawili podczas nagrywania tych krótkich filmików, a szkoła w Evijarvi bardzo entuzjastycznie je przyjęła. Wszystkie delegacje oraz fińscy uczniowie i nauczyciele przesłali również pozdrowienia dla naszej społeczności szkolnej.

Finlandia okazała się krajem nie tylko gościnnym, ale również bardzo pięknym. Niewielką ilość zabytków i miejsc historycznych, rekompensuje wspaniałością krajobrazów, pełnych lasów i jezior. Gdy do tego doda się wspaniałych ludzi oraz pyszną kuchnię to pobyt w Finlandii można uznać jako wizytę w najlepszym SPA. Trudno zatem było nam pożegnać ten wspaniały kraj oraz ludzi, których tam poznałyśmy. Może kiedyś tam wrócimy. Od powrotu planujemy już następne spotkanie, które odbędzie się w październiku w…Czułowie! Wszystko zatem przed nami.

Na zdjęciu powyżej możecie oglądać uczestniczki spotkania projektowego w Urzędzie Miejskim w Evijarvi.


Wizyta w Szóstce na szóstkę!!! - III spotkanie projektowe

Nigdy nie zapomnimy czasu spędzonego w Polsce i w waszej pięknej szkole”, „Zachwycająca organizacja”, „Wyśmienity występ artystyczny, miałem gęsią skórkę podczas słuchania wielu utworów muzycznych”- to tylko niektóre z licznych bardzo ciepłych i pełnych uznania komentarzy wypowiadanych przez 20 uczestników spotkania projektowego w ramach programu Comenius, które odbyło się w naszej szkole w dniach 10-14 października. Nasi belgijscy, fińscy, hiszpańscy oraz włoscy goście z początku zaskoczeni dość chłodną aurą w Polsce, szybko odkryli, że polska gościnność, dobra organizacja spotkania oraz serdeczność z nawiązką zrekompensowały kaprysy pogody. Uroczyście powitaliśmy gości w murach naszej szkoły w tradycyjny sposób „chlebem i solą” w poranek 11 października. Następnie goście zostali uroczyście wprowadzeni na salę gimnastyczną, podążając za uczniami naszej szkoły, niosącymi flagi krajów, w których znajdują się partnerskie szkoły naszego projektu. Rozpoczęła się uroczysta Gala, prowadzona w języku angielskim przez Martę Góralską i Macieja Frycowskiego, dopowiadała w języku polskim Olga Okoń. Wszystkich gości, w tym przedstawicieli Rady Rodziców oraz Rady Osiedla przywitała uroczyście pani Dyrektor Ewa Kołodziej. Chór szkolny pod wodzą pani Agaty Parysz-Urbaś i pani Jolanty Delipacy odśpiewał 5 regionalnych piosenek, których charakter podkreślały śląskie stroje, w które przystroiły się uczennice z klasy czwartej. 

Następnie wszyscy zgromadzenie na sali mogli wysłuchać piosenek w językach krajów partnerskich, a więc we włoskim, hiszpańskim, fińskim i francuskim, wykonanych przez naszych uczniów oraz opatrzonych ciekawymi komentarzami. W trakcie przedstawienia nasi europejscy goście entuzjastycznie reagowali, wyrażając swoje zadowolenie brawami oraz okrzykami. Nauczyciele szkół partnerskich i uczniowie naszej szkoły poza doskonałym programem artystycznym podziwiali dekorację przygotowaną przez panią Justynę Biskup-Naumienko i panią Danielę Cyrnal. Po zakończonej Gali nasi goście wzięli udział w sesji fotograficznej. 

Wspólne pamiątkowe zdjęcia oraz prezenty przygotowane przez Radę Rodziców stanowiły miłe pamiątki pobytu w Polsce. Na zdjęciu obok można zobaczyć dyrektorów szkół uczestniczących w projekcie (tylko dwie kobiety – nasza pani Dyrektor oraz pani Dyrektor ze szkoły hiszpańskiej, którą zastępował jeden z nauczycieli – pierwszy od lewej).

W trakcie pobytu naszych partnerów w Polsce miały miejsce 3 spotkania projektowe, na których omawialiśmy wyniki dotychczasowej współpracy, opracowaliśmy także strategię i plan działania na kolejne miesiące trwania projektu. Nauczyciele podzielili się również doświadczeniami z pracy nad zadaniami projektu i pokazali wyniki swojej pracy. Na przerwach śródlekcyjnych nasi goście rozdali uczniom SP6 wiele autografów. Przez chwilę mogli poczuć się jak gwiazdy. Chcąc uprzyjemnić pobyt naszym partnerom, zaplanowaliśmy kilka spotkań i wycieczek. Oficjalne spotkanie miało miejsce we wtorek w Urzędzie Miasta, gdzie pani Prezydent Daria Szczepańska w imieniu władz naszego miasta powitała gości i przeprowadziła prezentację o rozwoju Tychów. Goście otrzymali miłe upominki i udali się na odprężający spacer w okolicach Jeziora Paprocańskiego. Na koniec zwiedzili Muzeum Browarnictwa. W środę udali się do Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu, gdzie w zadumie oddali hołd ofiarom. Popołudnie spędzili w Krakowie, którym się zachwycili. Wielu z naszych gości chce powrócić do Krakowa z rodziną i przyjaciółmi. Bardzo spodobał się naszym gościom także Pałac w Pszczynie, który zwiedzali w czwartek. 

Program wizyty był napięty, ale chcieliśmy, by nasi goście wspominali nas jak najlepiej. I znów Szóstka na szóstkę! W lutym organizatorami czwartego spotkania projektowego będą szkoły z Belgii. Czeka ich nie lada wyzwanie. Organizacja takiego spotkania wymaga zaangażowania się i pomocy wielu osób. Pomagali nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie, rodzice naszych uczniów, członkowie rodzin. Wsparcia finansowego udzieliło wielu sponsorów. Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało nam się osiągnąć cel. Dziękujemy wszystkim nawet za najdrobniejszą pomoc i wsparcie. Zespół Comenius.

Z Comeniusem w Belgii – IV spotkanie projektowe

Niemal każdy, kto udaje się na zwiedzanie stolicy Belgii – Brukseli, pragnie przestąpić próg siedziby Parlamentu Europejskiego, by zobaczyć miejsce pracy parlamentarzystów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Wycieczka do Brukseli stanowiła jeden z punktów programu przygotowanego na czwarte spotkanie projektowe nauczycieli w dniach 13-17 lutego, którego gospodarzem były dwie szkoły belgijskie z okolic Liege (miasto znane fanom piłki nożnej). Belgowie przywitali gości niezwykle ciepło, przygotowali wiele atrakcji, wykazując się przy tym świetną organizacją. W obydwu szkołach przyglądaliśmy się nauczycielom i uczniom, zadając wiele pytań dotyczących codzienności w szkole belgijskiej, szkolnych problemów i sukcesów. Na ścianach korytarzy mogliśmy zobaczyć projekty o wszystkich partnerskich krajach. Nauczyciele z Finlandii wręczyli wszystkim delegacjom książeczkę z opowiadaniem tworzonym przez uczniów z poszczególnych szkół o chłopcu z Haiti, który poszukiwał swojego rodzeństwa w Europie. W marcu ruszy akcja czytania kolejnych części opowiadania w klasach młodszych (fragment opowiadania znajdziecie na końcu artykułu). Kolejny produkt końcowy naszego projektu stanowił kalendarz z przepisami charakterystycznymi dla partnerskich krajów. Można w nim znaleźć przepis na wykonanie całego śląskiego obiadu. Belgowie zatroszczyli się o to, by po szkole też nie było nudno, dlatego pojechaliśmy na wycieczkę do kopalni węgla kamiennego, zwiedziliśmy Liege oraz najmniejsze miasto w Europie – urocze Durbuy. Przez cały czas serwowano nam frytki. Smakoszy ziemniaczanych patyczków zapraszamy zatem do Belgii! 

Maj – sycylijski raj

V spotkanie projektowe

W dniach 21-25 maja odbyło się ostatnie spotkanie projektowe, gospodarzem którego były dwie sycylijskie szkoły z Balestrate i Trapetto. W trakcie spotkania towarzyszyło nam piękno Sycylii i smutek, że spotykamy się po raz ostatni. Uczestników spotkania zauroczyli pełni energii i spontaniczności uczniowie obu sycylijskich szkół. Zaprezentowali oni niezwykłe programy wokalno-taneczne, których nie sposób zapomnieć. Zachwyciły nas dekoracje w klasach szkolnych oraz na gazetkach ściennych, wyeksponowanych na korytarzu. Czuliśmy także sympatię rodziców oraz przedstawicieli władz lokalnych. Zostaliśmy oficjalnie przyjęci w urzędach miejskich obu miast. Pomiędzy ważnymi spotkaniami, omawialiśmy kolejne punkty sprawozdania z realizacji projektu.

Pracy mieliśmy sporo, lecz znaleźliśmy czas, by zwiedzić piękną stolicę Sycylii - Palermo, zasmakować sycylijskich specjałów, rozkoszować się widokami i nasłonecznić.

Realizowaliśmy projekt przez dwa lata, zdobywając wiele nowych doświadczeń i nawiązując przyjaźnie. Na Sycylii nadszedł kres naszej pracy, ale jednocześnie zapewnienie, że pozostanie w nas na zawsze wspomnienie naszych wspólnych działań, spotkań oraz przyjaciele w Europie, na których możemy liczyć.


Dziękujemy za ten projekt
clickclickclickclickclickclickclickclickclickclickclickclickclickclick

SP 6 Tychy


Webmaster