Szkoła Podstawowa nr 6 w Tychach


FINAŁ PROGRAMU EDUKACYJNEGO ZDROWE TYCHYW piątek 8.06.2018 r. w Hali Sportowej w Tychach odbył się finał programu edukacyjnego ZDROWE TYCHY. Program składał się z trzech etapów i trwał trzy lata:
I etap - Zdrowo jem!
II etap - Jestem aktywny!
III etap - Lider zdrowia!

Realizując dany etap musieliśmy wykonać konkretne działania i zdać z nich sprawozdania to było warunkiem do ich zaliczenia. Nasza szkoła wywiązała się z nich wzorowo. Z finału programu również reprezentacja naszej szkoły przywiozła puchar i dyplom oraz certyfikat stwierdzający nasz wspaniały udział w tym programie.
Koordynatorem programu w naszej szkole była Pani mgr Małgorzata Danis oraz wspierała ją Pani mgr Beata Białek. GRATULUJEMY SUKCESU!!! :)

ODKRYWCY TALENTÓW RUCHOWYCHW ramach programu Zdrowe Tychy w naszej szkole odbył się 30 maja pokaz pod hasłem: Odkrywcy talentów ruchowych. W pokazie wzięli udział uczniowie z klas 1-6. Każdy uczestnik zaprezentował swój krótki program pokazując to w czym czuje się najlepiej, co go interesuje, co ćwiczy w wolnym czasie. Był to niesamowity pokaz: judo, akrobatyki, baletu, trików żonglerskich, trików z piłką, itp. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów w dążeniu do osiągania coraz lepszych wyników. Pokaz przygotowały panie mgr Małgorzata Danis i mgr Beata Białek.
RODZINNE SPOTKANIE SPORTOWEW ramach programu Zdrowe Tychy w naszej szkole odbyło się pod koniec maja rodzinne spotkanie sportowe, które przygotowały i poprowadziły panie mgr Beata Białek i mgr Małgorzata Danis. Na spotkanie przybyły rodziny z klasy 2a oraz ich wychowawczyni mgr Helena Miękus. Podczas spotkania rodzice wraz ze swoimi pociechami wzięli udział w kilku konkurencjach. Sprawdzili sie na torze przeszkód, w rzutach do celu, w wyścigach rzędów i w poszukiwaniu szarf ze specjalnymi okularami na oczach przez, które nic nie było widać. Całe spotkanie przebiegło w bardzo przyjemnej i przyjacielskiej atmosferze. Wszyscy zawodnicy otrzymywali podczas konkurencji gromkie brawa. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy!!! Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za wspólną zabawę! :)

HASŁO I KODEKS KIBICAW ramach programu Zdrowe Tychy w naszej szkole odbył się w marcu konkurs na hasło i kodeks kibica. Zadaniem uczniów klas 1 - 3 było wymyślenie hasła kibica, natomiast uczniowie klas 4 - 7 tworzyli kodeksy kibica, następnie zapisane hasła i kodeksy ozdabiali tworząc oryginalne prace plastyczne. Propozycje uczniów były bardzo ciekawe.
Wśród uczniów klas 1-3 zwyciężyły Anastazja Rokstein i Oliwia Kasperczyk, II miejsce zajął Paweł Liszka, III miejsce wywalczyli Maja Romanowicz i Filip Juszczak, a wyróżnienia otrzymali Matylda Silczak oraz Bartek Brzęk.
Wśród uczniów klas 4-7 zwyciężyły uczennice z klasy 5a - Julia Grzesica, Paulina Musiolik i Vanessa Drzazga.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!!!

LIDER ZDROWIAUczniowie naszej szkoły chętnie wzięli udział w ogłoszonym w ramach programu ZDROWE TYCHY konkursie plastycznym na maskotkę Lidera Zdrowia. Jak on wygląda? Uczniowie wykonali ciekawe prace prezentujące ich zdaniem LIDERA ZDROWIA. Jak nas poinformowano napłynęło ponad 100 prac wykonanych przez uczniów szkół biorących udział w programie. Z tych prac wybrano 5, które najlepiej oddają idee postaci "Lidera Zdrowia". Niestety żadna z prac wysłanych z naszej szkoły nie zakwalifikowała się do drugiego etapu konkursu. Pomimo to wszystkim gratulujemy wspaniałych pomysłów!!! Z zainteresowaniem czekamy na końcowe wyniki i trzymamy kciuki za finalistów!!!

Spotkanie z dietetykiemW dniu 24 listopada 2017 r w ramach programu "Zdrowe Tychy", w klasie IVA przeprowadzone zostały warsztaty promujące zdrowe żywienie prowadzone przez dietetyka panią mgr Ninę Rosowską. Tematyką spotkania było śniadanie szkolne. Młodzież po zakończonych zajęciach potrafiła odpowiedzieć na pytanie "Jak przygotować, zdrowe i pyszne śniadanie do szkoły?". Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza będzie cyklicznie zgłębiana przez naszych uczniów.


Wizyta sportowcaW ramach programu Zdrowe Tychy klasa 3a wraz z wychowawczynią mgr Małgorzatą Danis zaprosiła na zajęcia dziadka Witka - Pana Stanisława sportowca amatora, uczestnika licznych maratonów i półmaratonów w Polsce i za granicą. To nie tylko pasja, ale sposób na życie w zdrowiu. Z gościem odbyliśmy wyprawę po wielu krajach europejskich. Pan Stanisław opowiadał nam o biegach ale także o odwiedzanych państwach i miastach. Oglądaliśmy dyplomy, medale, numery startowe, zdjęcia, koszulki. Gość odpowiadał również na nasze pytania a było ich bardzo dużo oraz zorganizował mały konkurs z nagrodami. To było super spotkanie! Może i wśród naszych uczniów drzemią talenty maratończyków? Rozwijajcie swoje talenty!
PlanIII etap – Lider Zdrowia!

Rok szkolny 2017/2018

1. Spotkanie ze sportowcem lub trenerem – październik
2. Rodzinne spotkanie sportowe - listopad
3. Kodeks kibica i hasło kibica - luty
4. Odkrywcy talentów ruchowych - marzec
5. Spotkanie z dietetykiem - maj

Koordynatorzy programu w naszej szkole: Małgorzata Danis i Anna Rzepka.

Rok szkolny 2016/2017
Turniej Tenisa StołowegoW ramach realizacji zadań Programu „Zdrowe Tychy” w naszej szkole dla uczniów klas I-III odbył się Turniej Tenisa Stołowego. Do zawodów zgłosiło się 14 chętnych uczniów. I miejsce zajął Paweł Bogdan, II miejsce Filip Gęsikowski i III miejsce Kuba Małek. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy za rok.
Rozgrywki w 4 ognie
31 maja w ramach Programu „Zdrowe Tychy” w SP 10 odbył się półfinał w 4 ognie. Nasi uczniowie zajęli I MIEJSCE i przeszli do finału. Serdecznie gratulujemy!!! Finały zostanie rozegrany podczas podsumowania II etapu Programu „Zdrowe Tychy” 19 czerwca 2017 r.


Rozgrywki w 4 ognie
W ramach Programu „Zdrowe Tychy” uczniowie z klas II i III reprezentowali naszą szkołą podczas rozgrywek sportowych, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1. 8 maja odbyła się faza grupowa. Nasi uczniowie zajęli I MIEJSCE i dostali się do półfinału. Serdecznie gratulujemy!!!Rozgrywki sportowe
W ramach Programu „Zdrowe Tychy” w naszej szkole w dniach 20.02.2017r. – 24.02.2017r. odbyły się ROZGRYWKI SPORTOWE NA KAŻDYM POZIOMIE. Podczas rozgrywek było wiele pozytywnych emocji, a zawodnicy nie zapominali o zasadach fair play.Lodowisko

13 lutego uczniowie SP6 wybrali się na otwarte lodowisko – MOSiR PAPROCANY. Uczniowie mieli okazję zostać przez moment trenerami jazdy figurowej na lodzie studentek z Brazylii i Indonezji, które były gośćmi naszej szkoły w ramach programu Aiesec. Wspólnie spędzone popołudnie dało wiele radości oraz było okazją do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Lodowisko
Lodowisko
Lodowisko

Wycieczka

22 października 10 uczniów z klasy V a wybrało się z panią Beatą Białek na wycieczkę rowerową nad Jezioro Paprocańskie. Celem było aktywne spędzenie czasu wolnego, propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia. Uczniowie poruszali się ścieżkami rowerowymi, których w Tychach nie brakuje. Pogoda dopisała, przebijało się słonko, więc humory dopisywały. Nad Jeziorem Paprocańskim zrobiliśmy przerwę na picie i jedzonko, a także podziwialiśmy kolorowe, jesienne drzewa i zmiany zachodzące nad jeziorem. W sumie przejechaliśmy ok. 17 km.PODCHODY

W ramach realizacji programu „Zdrowe Tychy” kilkunastu śmiałków z klasy 4b oraz klasy 5 a wzięło udział w fantastycznej zabawie. Aby zakwalifikować się do gry, należało wykazać się wiedzą ekologiczno-przyrodniczą i przejść trudny test. Uczniowie zostali podzieleni na dwie drużyny. Jako pierwsza wyruszyła ekipa z klasy 4 b. Na kilkukilometrowej trasie zostawiła piątoklasistom wiele zadań do zrealizowania. Drużyna goniąca musiała najpierw wymyślić nazwę dla swojej grupy oraz okrzyk. Później czekały na nią różne zadania, między innymi ułożenie puzzli, wyrazu z rozsypanki wyrazowej, zatańczenie tańca radości, wymienienie nazw roślin itp. Sprawdzono także sprawność fizyczną piątoklasistów. A wszystkie ich poczynania udokumentowano w postaci zdjęć i filmików. Drużynie klasy 4 b udało się uciec i  bezpiecznie ukryć w lesie. Wszyscy świetnie się bawili, a klasa 5 zapowiedziała rewanż na wiosnę!
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i sportowego ducha.
Organizatorzy:
Iwona Gładyś
Bożena Pasternak
Katarzyna Poloczek
Anna Rzepka

 Podchody
 Podchody
 Podchody
 Podchody
 Podchody

PROGRAM „ZDROWE TYCHY”
II etap – Jestem aktywny!

Rok szkolny 2016/2017

1. Wycieczka rowerowa – październik
2. Podchody – październik
3. Wyjście na lodowisko – luty
4. Wycieczka do Ustronia – luty
5. Rozgrywki na każdym poziomie – luty
6. Dzień tańca – maj

Koordynatorzy programu w naszej szkole: Bożena Pasternak i Anna Rzepka.

Rok szkolny 2015/2016
W Zdrowych Tychach – Zdrowa SzóstkaUczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 lubią zdrowo się odżywiać, uwielbiają gotować zdrowe i smaczne potrawy, przy okazji miło spędzając czas z kolegami, a także rozmawiać o zdrowiu. Co zatem działo się w „szóstce” – wycieczka kulinarna przez różne kraje Europy, dyniowy zawrót głowy, akcja „śniadanie daje moc”.

Zdrowy, dyniowy zawrót głowy

Z najpopularniejszego, kulinarnego daru jesieni - dyni, uczennice SP6 ugotowały zdrową, a zarazem przepyszną zupę dyniową. Korytarze szkoły wypełniły się zapachem curry, rumienionej cebulki i rosołku, który był bazą do zupy. Szczęśliwcy, którzy mogli spróbować gorącej, aromatycznej zupy, byli zachwyceni jej smakiem. Przepis na zupę dyniową trafi do naszej szkolnej książki kucharskiej.

„ŚNIADANIE DAJE MOC” w klasach I- III

6 listopada uczniowie SP6 przygotowali w grupach różne zdrowe posiłki: jesienną surówkę „Samo zdrowie”, owocowe szaszłyki, kolorowe kanapki, a wychowawczynie zrobiły swoim podopiecznym świeży sok z marchewki i jabłka.

Program „Zdrowe Tychy”

Program „Zdrowe Tychy” został stworzony z myślą o wszystkich mieszkańcach naszego miasta, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży szkolnej. Inicjatorem i pomysłodawcą programu jest stowarzyszenie „Tyska Inicjatywa”, a patronat nad realizacją programu objęła mgr Daria Szczepańska Zastępca Prezydenta Miasta Tychy ds. Społecznych. Nasza szkoła przystąpiła do tego programu jako jedna z kilkunastu szkół w Tychach. Działania podejmowane przez szkoły będą trwać przez 3 kolejne lata szkolne, a składają się z 3 etapów:
I etap – Zdrowo Jem!
II etap – Jestem aktywny!
III etap – Lider Zdrowia!
Każdy etap to zdobywanie przez szkołę trzech sprawności w ciągu trzech lat (każdy etap to jedna sprawność).
Koordynatorzy programu w naszej szkole: Anna Nagi, Monika Sobiegraj